Thursday, May 25, 2017

Cougar Michael Jacobson competes in the 110 hurdles, an event he won. To his left is a Park City competitor.
A Park City trackster flies over a hurdle during the Absarokee Invite.An Absarokee Huskie participates in javelin.
Columbus 400 relay team members (from left) RaiLeigh Strommen and Brenna Rouane make an exchange on Friday.RPR’s Willem Stienfeldt runs in the 800 M race on Friday.

Absarokee Invitational Track Meet results

BOYS
TEAM SCORES: Joliet, 107.5; Columbus, 61; Park City, 56; Three Forks, 47; Sweet Grass County, 44; Roberts, 39; Reed Point-Rapelje, 38; Winnett-Grass Range, 34; Absarokee, 27; Shields Valley, 22; White Sulphur Springs, 22; Bridger, 9.5; Custer-Hysham, 8; West Yellowstone, 4; Harlowton, 3; Melstone, 1

100: Casey Gunlikson, SG, 11.9; Jordan Neves, PC, 12.1; Brett Robinson, Jol., 12.3; Brock Peterson, SV, 12.5; Chris Campbell, W-GR, 12.6; Devon Dennis, PC, 12.6

200: Casey Gunlikson, SG, 24.06; Brock Peterson, SV, 24.15; Payden Lynn, TF, 24.26; Dawson Clayton, WSS, 24.40; Gavin Foth, TF, 24.66; Gunnar Eoff, Har., 25.29

400: Dawson Clayton, WSS, 54.29; Otto Papstein, CH, 55.75; Kell Schwers, SG, 56.40; Kyle Kirby, Abs., 56.74; Jordan Neves, PC, 57.10; Vinny Machado, Mel., 58.16

800: Jacob Jessen, W-GR, 2:09.39; Brandon Flemmer, PC, 2:10.84; Willem Steinfeldt, RPR, 2:13.89; Connor Goddard, Col., 2:15.63; Jakob May, Jol., 2:16.59; Boone Schmaltz, Rob., 2:20.27

1,600: Willem Steinfeldt, RPR, 5:04.02; Jakob May, Jol., 5:13.32; Lawson Steinfeldt, RPR, 5:24.74; Micah Ross, WY, 5:29.46; John Power, Har., 5:34.74; Taylen Dolan, SG, 5:34.77

3,200: Boone Schmaltz, Rob., 11:13.22; Bryce Olson, TF, 11:22.34; Charlie Christman, TF, 11:37.91; Jake Branger, Abs., 12:03.59; Gunnar Hill, Brid., 12:49.33; Dean Buchholz, TF, 13:02.94

110 Hurdles: Michael Jacobson, Col., 16.61; Connor McNeil, PC, 16.87; Jacob Jessen, W-GR, 18.89; Russell Zentner, Brid., 19.88; Colton Whitney, Jol., 20.69; Eli Larson, PC, 20.92

300 Hurdles: Michael Jacobson, Col., 43.34; Jacob Jessen, W-GR, 44.32; Dawson Clayton, WSS, 44.75; Colter Miller, TF, 47.50; Colton Whitney, Jol., 48.91; Braedon Stosich, SG, 48.96

400 Relay: Park City, 46.29; Joliet, 47.18; Three Forks, 47.95; Columbus, 48.00; Sweet Grass County, 48.09; Columbus JV, 49.03; Absarokee, 49.45; Absarokee JV, 53.34; Reed Point-Rapelje, 54.52

1,600 Relay: Columbus, 3:47.30; Winnett-Grass Range, 3:52.95; Joliet, 3:55.07; Reed Point-Rapelje, 3:56.12; Absarokee, 4:01.74; Sweet Grass County, 4:14.06; West Yellowstone, 4:23.08

Pole Vault: Tyler Planichek, Abs., 11-00.00; Brett Robinson, Jol., 10-06.01; Trey Oswald, Jol., 10-06.00; Jonas Williams, Abs.,9-00.00; Nathan Hollar, Col., 9-00.00; Colton Wemhoff, Abs., 8-00.00; Caleb Bailey, Jol., 7-06.00

High Jump: Rily Livingston, Col., 6-02.00; Allexander Kosel, Rob., 6-00.00; Payden Lynn, TF, 5-10.01; Ry Olson, Jol., 5-10.00; Ryan Zentner, Brid., 5-08.01; Ty Olson, Jol., 5-08.01

Long Jump: Allexander Kosel, Rob., 20-04.50; Payden Lynn, TF, 19-10.00; Shay Robertus, Jol., 19-09.00; Terik Fike, Jol., 19-03.50; Kell Schwers, SG, 19-03.00; Ry Olson, Jol., 19-02.50

Triple Jump: Brock Peterson, SV, 41-03.50; Taylor Rowliso, Jol., 40-11.50; Ry Olson, Jol., 40-10.00; Casey Gunlikson, SG, 40-00.50; Dylan Webster, Brid., 40-00.00; Caleb Bailey, Jol., 37-07.50

Shot Put: Bryce Dines, Rob., 39-03.00; Justin King, Jol., 39-02.50; Zach Sutton, Col., 38-05.50; Nathan Baker, SG, 37-03.00; Sol Arno, RPR, 36-03.00; Daniel Brimer, Abs., 35-06.01

Discus: Justin King, Jol., 131-10; Sol Arno, RPR, 125-05; Connor McNeil, PC, 124-02; Zach Sutton, Col., 116-08; Nathan Baker, SG, 114-07; Jacob Roberts, SG, 106-03

Javelin: Ty Olson, Jol., 160-01; Connor McNeil, PC, 153-07; Trevor Herzog, RPR, 148-09; Devyn Shakley, PC, 148-08; Jordan Barfuss, WSS, 148-04; Joaquin Pilcher, Abs., 138-07

GIRLS
TEAM SCORES: Park City, 81; Three Forks, 79; Joliet, 63; Columbus, 61; Winnett-Grass Range, 51; Sweet Grass County, 47; Bridger, 36; West Yellowstone, 33; Absarokee, 17; White Sulphur Springs, 12; Custer-Hysham, 8; Melstone, 8; Shields Valley, 8; Reed Point-Rapelje, 6; Harlowton, 4

100: Zoe Delaney, W-GR, 13.56; Liz Lorash, Col., 13.71; Tayler Wright, Jol., 13.79; Sinclair Oliver, TF, 13.81; Jocelyn Ott, RPR, 13.90; Jacy Nunn, W-GR, 14.20

200: Zoe Delaney, W-GR, 27.84; Amber Lebrun, Col., 27.87; Rayna Laakso, PC, 28.50; Sinclair Oliver, TF, 28.70; Jolie Wood, SG, 29.08; Tayler Wright, Jol., 29.13

400: Jolie Wood, SG, 1:06.00; Elle Terland, SG, 1:06.37; Blakely Verke, PC, 1:07.47; Rane Sager, SV, 1:07.48; Kita Weingart, W-GR, 1:09.54; Shayla Webber, Jol., 1:09.60

800: Kita Weingart, W-GR, 2:39.92; Franka Johne, Mel., 2:49.48; Averi Parker, WY, 2:50.15; Julia Everest, WY, 2:50.18; Brooke Miller, Jol., 2:51.39; Isabella Donald, SG, 2:52.87

1,600: Kyle Olson, TF, 6:04.30; Julia Everest, WY, 6:09.57; Hannah Wilson, TF, 6:22.23; Jocelyn Ott, RPR, 6:34.80; Isabella Donald, SG, 6:35.61; Kendel Hudec, SG, 6:37.14

3,200: Kyle Olson, TF, 13:01.91; Averi Parker, WY, 13:25.05; Brielle Stosich, SG, 15:14.07; Taylee Bornong, Har., 17:30.68

100 Hurdles: Rayna Laakso, PC, 17.30; Kendra Murnion, W-GR, 18.17; Desiree Scott, Brid., 18.19; Rebekah Everest, WY, 18.89; Kendall Lynn, TF, 19.48; Kala Bertolino, Jol., 19.98

300 Hurdles: Desiree Scott, Brid., 50.46; Shelby Branstetter, PC, 52.76; Kyle Olson, TF, 52.78; Morgan Allen, TF, 53.07; Genna Barrett, WSS, 53.63; Kendall Lynn, TF, 54.06

400 Relay: Joliet, 54.63; Columbus, 54.71; Park City, 55.48; Shields Valley, 55.64; Winnett-Grass Range, 56.50; Reed Point-Rapelje, 56.93; Absarokee, 57.41

1,600 Relay: Columbus, 4:41.43; Park City, 4:43.07; Winnett-Grass Range, 4:43.16; Sweet Grass County, 4:45.75; Three Forks, 4:47.53; West Yellowstone, 4:53.34

Pole Vault: Camryn Ault, Col., 7-00.02; Kala Bertolino, Jol., 7-00.01; Rebecka Lester, Abs., 7-00.00

High Jump: Morgan Allen, TF, 5-02.00; Kallie Zinne, Jol., 5-00.00; Joelle Luoma, Jol., 4-10.00; Rayna Laakso, PC, 4-08.00; MacKinzie Verke, PC, 4-06.02; Kayla Teeters, Col., 4-06.01

Long Jump: Sinclair Oliver, TF, 16-02.00; Desiree Scott, Brid., 15-08.00; Kallie Zinne, Jol., 15-06.50; MacKinzie Verke, PC, 15-01.50; Genna Barrett, WSS, 14-11.50; Rayna Laakso, PC, 14-06.00

Triple Jump: MacKinzie Verke, PC, 33-03.00; Genna Barrett, WSS, 32-11.50; Desiree Scott, Brid., 32-04.25; Joelle Luoma, Jol., 31-02.50; Kendra Murnion, W-GR, 29-05.25; Kaiya Holmquist, Abs., 28-11.25

Shot Put: Katrina Feddes, Abs., 31-01.50; Shalee Unger, Jol., 30-10.51; Rayna Laakso, PC, 30-10.50; Talyn Pitcher, TF, 29-08.50; Brooklyn Pederson, SG, 28-10.00; Carrie Lehman, SG, 27-03.00;

Discus: Carrie Lehman, SG, 104-07; Megan Rouane, Col., 95-02; Paeton Ohs, TF, 84-04; Tori Cybulski, C-H, 82-10; Maria Salinas, WY, 82-02; Brooke Miller, Jol., 79-10

Javelin: Brittany Frank, PC, 122-06; Megan Rouane, Col., 109-11; Alyssa Oyler, Brid., 95-07; Brianna Perkins, C-H, 95-05; Nynah Bryant, RPR, 94-06; Shalee Unger, Jol., 92-08